Teknoloji

ÜRETİM TEKNOLOJİSİ

İşe ilk başladığımız yıllardan itibaren sürekli gelişmekte olan teknolojiye ayak uydurmakla beraber ürün kalitemiz her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Türkelli üretim tesislerine taşınılması ile beraber tamamen hijyenik ortamda, en kaliteli ürünü üretebilmek adına seçilen makine ve ekipmanlar dünya markalarından oluşmaktadır ve bu konuda gerekli tüm fedakarlıklar yapılmıştır. İftiharla ifade edilmesi gereken bir diğer hususta, tüm bu dünya markalarını üretim bölümünde birbirine bağlayan boru hatları ve proses tanklarının tamamının Türk işçiliğinin eseri olmasıdır.

Sakıpağa Türkelli Üretim Tesisinde; süt toplama merkezlerinde soğutularak toplanan seçme sütler, soğuk zincir kırılmadan üretim tesisine ulaştığında tamamen kontrol altındadır. Tesisimize ulaşan sütler, üretim hattımıza aktarılmakta ve ürün haline dönüşünceye kadar el değmeden işlenmektedir. Ürünlerimiz tüketicilerin beğenisine sunulana kadar her birim üzerine düşen titizliği göstererek, HACCP kuralları doğrultusunda çalışmaktadır.

Kalite

KALİTE KONTROL

Tesisimizde ürettiğimiz ürünlerin kalitesi ve tüketicilerimizin memnuniyetini sağlamak bizim için en çok önem arz eden konulardandır. Bu nedenle ürettiğimiz tüm ürünler günlük olarak, bünyemizdeki kimyasal ve mikrobiyolojik laboratuarlarda, gıda mühendislerimiz kontrolünde test edilmektedir. Ürünlerimizin kriterlere uygunluğu kontrol edildikten sonra tüketicilerimizle buluşmak üzere, soğuk hava araçlarıyla dağıtıma çıkmaktadır.

KALİTE BELGELERİMİZ

ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemleri

ISO 22000: HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

TSE (Türk Standartları Uygunluk Belgesi)