İlk Dönerevi Kuruluş

Dönerevi, Sakıpağa Ailesinin 1923’ten bugüne süregelen kaliteli ürün ve kaliteli hizmet anlayışıyla ilk olarak, 1994 yılında Karşıyaka Çarşı’da hizmet vermeye başlamıştır. 1950’li yıllarda Karşıyaka Çarşı’da açılan Sakıpağa’nın ilk dükkanı, bugün hala Dönerevi olarak yerini korumaktadır. Yıllardır devamlılığını sağlayan kalitesi ve hizmetiyle yerini sağlamlaştırmış ve Karşıyaka Çarşısı’nın olmazsa olmazlarına ismini yazdırmıştır. 

Dönerevi ikinci şubesi 2013 Şubat’ında, Kemeraltı Çarşısında açılmıştır. Aynı hizmet ve ürün kalitesi ile Kemeraltı’nda da farkını göstermiş, temiz ve ferah ortamıyla ailecek oturulacak ve dükkanın özel tasarımıyla Turistlerinde zevkle, güvenle ve çekinmeden gireceği bir ortam oluşturulmuştur. 


Hammadde Seçimi 

Hammadde seçiminde etin en kalitelisi ve yerli olmasına dikkat edilmektedir. Teknik ve hijyenik (İslami) şartlara uygun olarak entegre tesislerde kesimi yapılmış etler soğuk zincir altında tesisimize gelmektedir. Veteriner hekimi kontrolünde teslim alınan etlerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerle gıda güvenliğine uyumu incelenmektedir. Sütlü tatlı, ayran ve yoğurt’lar Sakıpağa’dan temin edilmekte, ekmek çeşitleri ve salata malzemeleri günlük olarak, en tazeleri seçilerek alınmaktadır.


 Lezzetli menüsüyle Dönerevi, hızlıca geçiştirmeye çalıştığınız bir öğünü bile damağınızda lezzet şenliğine dönüştürecek.

Dönerevi bir Sakıpağa Ailesi Kuruluşudur
Web Tasarim ve Kodlama